This is a conversation between Laura Ramirez and a seller at a market. Miss. Ramirez is buying her weekly groceries. Don’t worry if you can’t understand it yet, we’ll break it down and practice it in the episodes of this unit.

Let’s get started!

¡Empecemos!

Laura Ramírez: Buenas tardes. ¿Cuánto cuesta un kilo de salmón?
Seller: Buenos tardes, señora. 150 pesos.
Mrs. Ramírez:  Está bien. Me da medio kilo, por favor.
Seller: Aquí tiene. ¿Algo más?
Mrs. Ramírez: Me da dos lechugas, un kilo de tomates y un kilo de papas.
Seller:  Sí, como no. Y frutas ¿no va a comprar hoy?
Mrs. Ramírez: Sí, me da cuatro mangos y una piña grande, por favor.
Seller: Aquí tiene señora.
Mrs. Ramírez:  ¿Cuánto es por todo?
Seller: Quinientos ochenta pesos, por favor.
Mrs. Ramírez: Muchas gracias.
Seller: Que tenga un buen día.

We’ll see you in the next episode!

Subscribe on your favorite podcast network:

Apple Podcasts

Spotify

Stitcher

Practice Exercises

Draw a line to these products, if they are found in the photo:

la manzana

la cebolla

el plátano

la piña

la papaya

la naranja

la lechuga

el aguacate

el tomate

el mango

el huevo

 

¿Los vegetarianos no comen _______________________________________?

¿Los veganos no comen __________________________________________?

¿Tú eres vegetariano o vegano?


Read More

Spanish Imperative

Spanish Conditional Tense

Spanish Reflexive Verbs and Pronouns



Take your first step to finally feeling comfortable speaking Spanish

Let's connect you with a hand-picked native-speaking tutor today.

Try a 1-to-1 lesson free
No credit card required