Let’s practice using the vocabulary you learned in the last episode and make it practical to use. After hearing the word for a product in English, translate it into Spanish and add the phrase “¿cuánto cuesta un kilo de x?” in the front of it. This will translate into “how much does one kilo of x cost?” where “x” is the name of the product.

So, when you hear the word: Pork
You would say: ¿Cuánto cuesta un kilo de carne de puerco?

If you hear the word: Apple

You would say: ¿Cuánto cuesta un kilo de manzana?

Let’s get started!

¡Empecemos!

-Beef.

-Lettuce.

-Papaya.

-Avocado.

-Chicken.

-Onion.

Now let’s do it gain with the answers included.

Beef ¿Cuánto cuesta un kilo de carne?
Lettuce ¿Cuánto cuesta un kilo de lechuga?
Papaya ¿Cuánto cuesta un kilo de papaya?
Avocado ¿Cuánto cuesta un kilo de aguacate?
Chicken ¿Cuánto cuesta un kilo de pollo?
Onion ¿Cuánto cuesta un kilo de cebolla

We’ll see you in the next episode!

Subscribe on your favorite podcast network:

Apple Podcasts

Spotify

Stitcher


Read More

Spanish Conditional Tense

Spanish Past Tense

Definite and Indefinite Articles in Spanish

 



Take your first step to finally feeling comfortable speaking Spanish

Let's connect you with a hand-picked native-speaking tutor today.

Try a 1-to-1 lesson free
No credit card required