Imagine you are in these three scenarios and try to picture in your head how the conversation would go.

¡Empecemos!


1) You are at the market and you need to buy 1 kgs of chicken and 3 onions for dinner. Ask the seller for the products.

2) Tell the seller you want two lettuce, four mangos and three kgs of potatoes. Ask them how much it will cost.

3) Ask the seller how much the pork costs per kilo today.

We’ll see you in the next episode!

Subscribe on your favorite podcast network:

Apple Podcasts

Spotify

Stitcher

Practice Exercises

¿Verdad o falso?

1  La hamaca es de metal.

2  Los zapatos son de cuero.

3  El tapiz es de algodón.

4  El sombrero es de plástico.

5  El anillo es de plata.

 

Answers:  1 – falso, 2- verdad, 3-verdad, 4-falso, 5-verdad

2. Fill in the blanks

Turista:  Buenos días.  ¿Cuánto cuestan ___________________ collares?

Vendedora:  Depende.  ¿Este?

Turista: Sí,  ¿Cuánto __________________ por _________________ collar?

Vendedora:  $1500

Turista:  ¿De que está _____________________?

Vendedor:  De plata, señor. Hecho en Mëxico.

Turista:  ¿Podría darme un ________________________?  ¿Me lo deja en $1000?

Vendedor:  No, pero se ______________________ dejo en $1200.

Turista:  __________________________, gracias.

 

Answers:  

estos, quiere, ese, hecho, descuento, lo, muy bien


Read More

Spanish Months of the Year

Direct and Indirect Object Pronouns in Spanish

Spanish Past Tense



Take your first step to finally feeling comfortable speaking Spanish

Let's connect you with a hand-picked native-speaking tutor today.

Try a 1-to-1 lesson free
No credit card required